Съвет относно пръчка

Модератори: alekst, Димо Михалев, dobria1

Публикувай отговор
zariben_fen
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 2:56 pm

Съвет относно пръчка

Мнение от zariben_fen »

Здравейте, колеги. Искам вашето мнение относно ето този прът https://hakuyofishing.com/product/%d0%b ... 2494d74c59
Дали е удачен вариант за чепарене от брега за сафрид? Реалната му работна дължина е 4.80. По принцип съм шаранджия и до сега на солено съм ловил единствено зарган и то доста успешно, та сега през забраната живот и здраве искам да пробвам за сафрид. Поздрави
Аватар
vriba
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Чет Дек 01, 2011 10:27 pm
Местоположение: Варна

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от vriba »

С каква тежест ще мяташ тези чепарета ? Обикновено купешките не издържат повече от 30 - 40 гр. Бих ти препоръчал тази пръчка
https://nasluka-shop.com/telemach-filst ... ro-4m.html .
zariben_fen
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 2:56 pm

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от zariben_fen »

vriba написа: Сря Апр 17, 2024 1:03 pm С каква тежест ще мяташ тези чепарета ? Обикновено купешките не издържат повече от 30 - 40 гр. Бих ти препоръчал тази пръчка
https://nasluka-shop.com/telemach-filst ... ro-4m.html .
Благодаря за съвета колега. Пръта, който си предложил изглежда доста добре като за цената си. Видях, че го предлагат и в 4.50 вариант, но с акция 40-80 и мисля да поръчам него, понеже ще ловя от скалите край Созопол. Относно тежестите, които ще ползвам мисля 40-45 грама максимум. Може ли да предложиш и някоя макара като за този прът? Поздрави
Ko?
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Ное 26, 2021 11:20 am

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от Ko? »

Колега, избери някой модел , който е по предназначение. Не случайно въдиците имат такъв голям избор, за да се избере нещо според вида риболов. Модела "сбиро" предполага риболов с бомбарда или ваглер най-малкото. Търси въдица за дъно на "леко". Примерно модела на Филстар Mediterranio SW match. Другото, което колегата vriba те е насочил, е акцията. За риболов на сафрид не ти трябва някой кол, а нещо с параболичен строй. Въдици обикновенно от сорта 40-80 или 30-60 обикновено са доста стегнати. От друга страна въдици с акция 15-50 или 10-60 са полу-параболични.
По принцип нещо което се разпъва много трудно можеш на определиш строя на въдицата. Така наречените теле - мачове. Ако искаш точно профилирана въдица за сафрид с параболичен строй , тогава е добре да разгледаш чистите мачове, които са на три части. Лично аз ползвам Daiwa Aqualite Power Float 4.20 15-50. Обира целия диапазон на олово от 25 до 45, което на мен ми пасва за всички условия на риболов на сафрид. Не твърдя че е най-добрият избор за сафрид, но е една доста прилична въдица, ползвана от доста колеги с доста добри впечатления и резултати.
Относно макара .. всичко около 2500 под 250гр с ниско предавателно число от сорта 5:3, 5:4, 5:8 ти върши прекрасна работа. Моделите зависят според бюджета. Като почнеш от Шимано FX, през Катани, Сахари и т.н или някоя Дайва , като естествено предимство ще имат морските модели или поне моделите , които не са предимно за сладководен риболов.
Надявам се да съм бил полезен и Наслука!
zariben_fen
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 2:56 pm

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от zariben_fen »

Ko? написа: Чет Апр 18, 2024 8:31 am Колега, избери някой модел , който е по предназначение. Не случайно въдиците имат такъв голям избор, за да се избере нещо според вида риболов. Модела "сбиро" предполага риболов с бомбарда или ваглер най-малкото. Търси въдица за дъно на "леко". Примерно модела на Филстар Mediterranio SW match. Другото, което колегата vriba те е насочил, е акцията. За риболов на сафрид не ти трябва някой кол, а нещо с параболичен строй. Въдици обикновенно от сорта 40-80 или 30-60 обикновено са доста стегнати. От друга страна въдици с акция 15-50 или 10-60 са полу-параболични.
По принцип нещо което се разпъва много трудно можеш на определиш строя на въдицата. Така наречените теле - мачове. Ако искаш точно профилирана въдица за сафрид с параболичен строй , тогава е добре да разгледаш чистите мачове, които са на три части. Лично аз ползвам Daiwa Aqualite Power Float 4.20 15-50. Обира целия диапазон на олово от 25 до 45, което на мен ми пасва за всички условия на риболов на сафрид. Не твърдя че е най-добрият избор за сафрид, но е една доста прилична въдица, ползвана от доста колеги с доста добри впечатления и резултати.
Относно макара .. всичко около 2500 под 250гр с ниско предавателно число от сорта 5:3, 5:4, 5:8 ти върши прекрасна работа. Моделите зависят според бюджета. Като почнеш от Шимано FX, през Катани, Сахари и т.н или някоя Дайва , като естествено предимство ще имат морските модели или поне моделите , които не са предимно за сладководен риболов.
Надявам се да съм бил полезен и Наслука!
Благодаря колега, но пръта го поръчах още вчера :? Явно малко избързах. Просто четох много по темата, но мненията са много разнозначни и вече просто исках да се сдобия с нещо. Надявам се да не е чак такова дърво. И макара поръчах - Ryobi Virtus 3000 спининговата версия. Пак бюджетен вариант, но мисля че ще свърши работа.
Ko?
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Пет Ное 26, 2021 11:20 am

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от Ko? »

Колега,
Сафрид можеш да хващаш със всякаква въдица и макара. Редовно има деца и възрастни хора с въдици за лодка под 3м и макари каквито и да са. С този комплект също ще имаш успех. Ако решиш да връщаш поръчката си можеш да поръчаш нещо друго. Препоръчвам ти монофил не повече от 0.20 и хубаво чепаре. И много успехи!
zariben_fen
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 2:56 pm

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от zariben_fen »

Сефтето вече е направено, колеги.
Напълних 1 кофа малко над 5кг 😊.
Доволен съм от пръта, изобщо не е дърво, даже доста се товари, когато чепарето е пълно. Нито е мек, нито твърд. Тежести от 30г ги изхвърлям с всичка сила над 100м без да се притеснявам. С 40г вече трябва малко по-съобразително. Използвах тънко плетено с флоро шок лидер около 15м. Но, има едно голямо "но". Сайта от който го поръчах се оказаха някакви мошеници и ми пратиха стар, използван прът. Не знам дали да го споменавам. Ако знаех как се качват снимки щяхте да се хванете за главата.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3653
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от dantho.mihov »

zariben_fen написа: Пет Апр 19, 2024 6:49 pm .... Сайта от който го поръчах се оказаха някакви мошеници и ми пратиха стар, използван прът. Не знам дали да го споменавам.
Ами, според мен е за споменаване. Като се знае името на сайта и се прочете от повечко колеги тук и ще останат без клиенти.
Полезно е да се знаят тези сайтове, стига да не е некоректно оплюване.
А снимки - във формата за публикуване на мнение се кликва на иконката image. Това е добави изображение. Между скобите се копира адреса на изображението, което пък предварително трябва да е качено на сайт за снимки.
zariben_fen
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Май 19, 2010 2:56 pm

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от zariben_fen »

dantho.mihov написа: Съб Апр 20, 2024 10:44 am
zariben_fen написа: Пет Апр 19, 2024 6:49 pm .... Сайта от който го поръчах се оказаха някакви мошеници и ми пратиха стар, използван прът. Не знам дали да го споменавам.
Ами, според мен е за споменаване.
Днес говорих със служителката, която ми изпрати пръта. Твърдеше, че няма как пръта да е използван и т.н. и че едва ли не аз съм виновен, понеже не съм прегледал пратката. Доста дълго спорихме. С половин уста каза да им пратя пръта, а те да ми върнат парите. Все едно пращай, пък не отговарям. Аз директно и казах, че ще им стъжня живота за едни 70лв. Въпроса е принципен. Аз самия съм търговец и не мога и да си помисля да мамя хората по такъв елементарен начин.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

След това ми звънна управителя на фирмата да се извини и излезе с оправданието, че този прът не е бил за пускане в продажба по сайтове, а за някой "наш човек" за по-тънко, защото наистина е бил използван. Разбрахме се понеделник да им пратя пръта, а те да ми върнат парите. За сега няма да споменавам името на сайта. Макар, че не бива да се прощава на такива мошеници. От снимките сами може да се обедите, че тоя прът не за продаване, ами и за подарък не става.
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3653
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Съвет относно пръчка

Мнение от dantho.mihov »

Мммм, няма снимки. Не са се съхранили в сайта, където си ги качил. Другия вариант е си ги качиш в галерията и от там да ги копираш в темата.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от брега”